reklama

Poistených 8% - (P)odvod alebo daň ?

„Jedným z dôvodov čo je za tým, že máme povedzme malú, malú penetráciu, alebo malú, malú obľúbenosť medzi Slovákmi z hľadiska poisťovania je aj kvalita týchto služieb, o tom som presvedčený.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Jedným z dôvodov čo je za tým, že máme povedzme malú, malú penetráciu, alebo malú, malú obľúbenosť medzi Slovákmi z hľadiska poisťovania je aj kvalita týchto služieb, o tom som presvedčený.“ (P. Kažimír na videu od 2:02 http://www.ta3.com/clanok/1091394/poistky-by-mohli-byt-drahsie-kazimir-hrozby-poistovni-odmieta.html) Keďže si možno väčšina Slovákov myslí niečo podobné o práci zákonodarného, resp. vládneho zboru, možno by bolo na zváženie, či tento geniálny 8% „odvod“ nezaviesť aj na platy členov NR SR a vlády SR...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale žarty a nepodarené grafy bokom (https://www.youtube.com/watch?v=zMYk5Jf1_IQ), tu ide o peniaze nás všetkých. Pôvodne som mal pripravených pár článkov o hypotékach, tie ale ešte počkajú a pozrieme sa, čo to teda ten 8% - ný (P)odvod vlastne je.

Na Ministerstve financií si očividne povedali, že od vypuknutia krízy to poisťovne (na rozdiel od bánk) ešte „neschytali“, a preto by bolo fajn získať nejaké euro navyše do štátneho rozpočtu a „efektívne“ ho prerozdeliť.

Suma 52 000 000 € (1 566 552 000 SKK – áno, to číslo začína miliardou...) sa zdá byť pre potreby štátneho rozpočtu tak akurát.

Preto sa v zákone o poisťovníctve dopĺňa §68a – Odvod časti poistného z odvetví neživotné poistenia - táto úprava bola schválená vládou SR 21.9.2016 (koho zaujímajú podrobnosti http://www.rokovanie.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=25935)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V dôvodovej správe sa okrem iného píše:

Nakoľko v súčasnosti podlieha odvodu len odvetvie povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla je potrebné rozšíriť odvod aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia. Finančné prostriedky z odvodu časti poistného budú príjmom štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“

Otázka znie – načo a prečo je to vôbec potrebné ? Prečo práve 8% a nie rovno 10%? A prečo nezaviesť „odvod“ povedzme aj na životné poistenie?

Je úsmevné, že navrhovatelia hovoria o „odvode“, aj keď je jasné, že z ekonomického hľadiska sa bavíme o DANI z neživotného poistenia, ktorá na konci dňa zaťaží vždy poistenca (pričom je úplne jedno, že eurá do štátnej kasy odvedú práve poisťovne, dôležité je vždy to, kto daňové bremeno nesie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nakoľko budeme túto DAŇ platiť aj z existujúcich poistných zmlúv (pričom poisťovne túto zmenu nebudú mať zakalkulovanú v poistnom (poistné – cena poistky) a nielen z novo uzatvorených zmlúv v roku 2017, tak nejeden právnik by možno namietal, že takéto opatrenie má znaky retroaktivity.

Je síce pravda, že 8 % „odvod“ sa dnes platí z PZP – ten už je ale zakalkulovaný v cenách, avšak túto DAŇ platia motoristi, z ktorých každý jeden povinne (!) musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie za škody spôsobené prevádzkou motorových vozidiel. Výnos z tejto DANE slúži hasičom a záchranným zložkám pri dopravných nehodách (pozri §68 zákona o poisťovníctve) a teda takto vybraté finančné prostriedky majú vymedzený účel použitia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poisťovne síce aj s týmto 8% „odvodom“ od začiatku veľmi nesúhlasia, ale keďže je v ňom aspoň štipka racionality, naučili sa s ním žiť.

Nová 8% DAŇ má všetky predpoklady poisťovniam negatívne ovplyvniť finančnú situáciu (opäť z dôvodovej správy) - „Prijatie navrhovaného zákona bude mať negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie..... Navrhovaný zákon bude mať pozitívny dopad na štátny rozpočet a rozpočet verejnej správy.“

Aj v Správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2016 publikovanej Národnou bankou Slovenska sa uvádza, že navrhovaný osobitný odvod z poistného by výrazne zasiahol ziskovosť poistného sektora a viedol by k zvýšeniu cien poistenia “.

Dokonca by táto DAŇ podľa uvedenej správy poslala celý segment neživotného poistenia do straty (!), čo samozrejme nie je udržateľné a jediné východisko je zvyšovanie cien. A že to nie je len teória ale aj prax, dokazuje situácia napríklad z Nemecka ešte z roku 1995, kde bol zavedený obdobný „odvod“. Vyššie poistné (cena poistenia) bude znamenať v konečnom dôsledku nižšiu dostupnosť poistiek, ľudia s nižšími príjmami sa možno nebudú poisťovať vôbec... (pre viac info pozri http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Dohlad/Makropolitika/Sprava_o_stave_a_vyvoji_slovenskeho_financneho_trhu_za_prvy_polrok_2016.pdf)

V utorok (4.10.2016), v parlamentnom výbore pre rozpočet a financie uviedol člen bankovej rady p. Dvořáček, že táto plánovaná daň z neživotného poistenia povedie k zvýšeniu poistného o 10 % !!! Deň na to bol vládou schválený návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2017, kde sa v rámci príjmov už s novou DAŇOU počíta.

Čo to ale znamená pre bežného človeka, ktorý má poistený dom a auto ? Alebo pre dlžníka, ktorý si práve zobral hypotekárny úver a aj keď nechcel o poistení (nehnuteľnosti, resp. domácnosti) ani počuť, banka mu veľmi rýchlo vysvetlila, že bez poistky to nepôjde ? Alebo pre motoristov, na ktorých plánované opatrenie podľa odhadov dopadne najtvrdšie ?

Suma sumárum, na základe týchto faktov som sa rozhodol, že v ďalších článkoch sa podrobnejšie pozrieme na neživotné poistenie v súvislosti aj s plánovanou zmenou s 8% (P)odvodom.

Verím, že práve príklady z praxe Vám pomôžu pri správnom nastavení poistenia a ak aspoň sčasti vzrastie „obľúbenosť medzi Slovákmi z hľadiska poisťovania “ , tak p. minister Kažimír bude musieť do roka a do dňa spomínaný paragraf zákona navrhnúť zrušiť :) 

Miloš Farbiak

Miloš Farbiak

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ, ekonomický liberál, fanúšik rakúskej ekonomickej školy, absolvent Právnickej fakulty TU milosfarbiak@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu